Dom Rybaka we Władysławowie


Dom Rybaka, usytuowany w Władysławowie przy ul. Generała Hallera 19, to budowla o znaczeniu publicznym, która powstała w latach 50. XX wieku. Powstał on pierwotnie z myślą o działalności hotelowej, jednak z biegiem lat zyskał nowe funkcje.

Obecnie jest on główną siedzibą Urzędu Miasta Władysławowo oraz kilku innych instytucji, w tym prywatnego Muzeum Motyli, które przyciąga wielu turystów swoją unikalną kolekcją. Dom Rybaka stanowi niewątpliwie ważną dominację architektoniczną w krajobrazie miasta, wyróżniającą się swoją charakterystyczną formą.

W części budynku na uwagę zasługuje także wieża widokowa, która oferuje odwiedzającym możliwość podziwiania uroków Pobrzeża Gdańskiego.

Historia

„W latach 50. XX wieku zrodziły się plany budowy we Władysławowie znaczącego portu rybackiego oraz ośrodka przetwórstwa rybnego. W odpowiedzi na te inicjatywy, minister żeglugi Mieczysław Popiel podjął decyzję o budowie dużego hotelu, skierowanego głównie do rybaków i marynarzy, na malowniczej skarpie nadmorskiej. Proces budowy trwał od 1953 do 1956 roku, a obiekt został oddany do użytku w czerwcu 1957 roku, oferując 150 miejsc noclegowych.

Dzięki osobie, która zainicjowała tę inwestycję, hotel pierwotnie nosił nazwę „Popielówka”. Natomiast jego wieża, która dominowała nad całym obiektem, zyskała przydomek „Wieża Popiela”, nawiązując w ironicznym tonie do znanej budowli w Kruszwicy.

Obecny Dom Rybaka, mieszczący się przy ul. Generała Hallera 19, jest historycznie drugim takim obiektem w Władysławowie. W 1938 roku oddano do użytku pierwszy Dom Rybaka im. gen. Gustawa Orlicz-Dreszera przy ul. Niepodległości 16. Później w tym budynku funkcjonowało kino „Albatros”, a obecnie znajduje się tam Hotel Titanic.

Opis gmachu

Budowla, o której mowa, to doskonały przykład architektury socrealistycznej, która charakteryzuje się specyficznymi cechami stylistycznymi. Została zaprojektowana jako czterokondygnacyjny korpus główny, który współistnieje z wysoką, smukłą wieżą liczącą aż osiem pięter.

Obydwie te części są ze sobą połączone za pomocą arkadowego łącznika, co nadaje całej konstrukcji harmonijny i estetyczny wygląd. W wieży, znajdują się dwa tarasy widokowe: pierwszy usytuowany na wysokości 45 metrów nad poziomem morza, a drugi sięgający 63 metrów n.p.m. Dzięki temu, odwiedzający mają możliwość podziwiania urzekających widoków.

W budynku zainstalowana jest także winda, co zapewnia komfortowe poruszanie się pomiędzy poszczególnymi piętrami. Ponadto, wieża kryje w sobie prywatne Muzeum Motyli, które posiada imponującą kolekcję składającą się z ponad 3000 eksponatów, co czyni to miejsce jeszcze bardziej atrakcyjnym dla turystów oraz miłośników entomologii.

Przypisy

  1. Alfred Świerkosz: 1938, Dom Rybaka im. generała Gustawa Orlicz-Dreszera we Władysławowie. Narodowe Archiwum Cyfrowe. [dostęp 30.06.2023 r.]
  2. 1938, Dom Rybaka im. generała Gustawa Orlicz-Dreszera we Władysławowie. [dostęp 29.06.2023 r.]
  3. a b c d Dom Rybaka. www.wieza.wladyslawowo.pl. [dostęp 12.04.2015 r.]
  4. a b Dom Rybaka. www.polskaniezwykla.pl. [dostęp 12.04.2015 r.]
  5. Władysławowo - Dom Rybaka. www.kaszubybezbarier.pl. [dostęp 12.04.2015 r.]

Pozostałe obiekty w kategorii "Obiekty handlowo-usługowe":

Energobaltic | Elektrociepłownia Władysławowo

Oceń: Dom Rybaka we Władysławowie

Średnia ocena:4.93 Liczba ocen:18